© 2023, Studio Design, Všetky práva vyhradené.

SEO optimalizácia pre vyhľadávače

Čo je to vlastne SEO optimalizácia pre vyhľadávače?

Web stránka nie je len o samotnej prezentácii firmy. Je to dôležitý firemný pilier, ktorý nám v dnešnej dobe dokáže prinášať prílev nových klientov. SEO optimalizácia je proces optimalizovania web stránky. Tento proces optimalizácie je pomerne zložitý, nakoľko sa skladá z viacerých bodov. Každý jeden bod optimalizácie nám postupne pridáva na celkovej hodnote web stránky. Dôležitý výsledný faktor celkovej optimalizácie sa “spočíta” a odrazí sa na výške PageRanku – vyhľadávačmi (Google, Yahoo, Bing, Zoznam…) vypočítaná hodnota web stránky. Čím je PageRank web stránky vyšší, o to je potom web stránka lepšie “vyhľadateľná” vo vyhľadávačoch.

Aké body SEO optimalizácia zahŕňa?

Ak by sme tu mali rozpísať všetky body optimalizácie, tak tento článok by pravdepodobne nemal koniec. Procesov SEO optimalizácie je veľmi veľa a nie všetky sú všeobecne známe. Ide tak trochu o alchýmiu, ale rozpíšeme si aspoň tie najdôležitejšie, ktoré majú najvyššiu hodnotu v rebríčku týchto procesov.

Obsah web stránky s kráľovskou hodnotou

Ako najdôležitejší faktor SEO optimalizácie je samozrejme relevantný obsah. Čím máme na web stránke správneho obsahu viac, tak tým lepšie vedia vyhľadávače vyhodnotiť, čím sa daná web stránka zaoberá. Preto sa veľakrát okrem relevantného obsahu na web stránke a stručného popisu píšu aj rôzne blogy a články, ktoré sú zamerané hlavne na danú oblasť, ktorej sa venujeme. Vyhľadávače si tak vedia veľmi jednoducho spočítať, koľkokrát sa daný produkt alebo služba na web stránke nachádza spomenutá a podľa toho zaraďuje web stránku vyššie vo vyhľadávaní.

Tvorba web stránok - responzívny dizajn, tvorba eshopu, SEO optimalizácia
Tvorba web stránok - kvalitné spracovanie, tvorba eshopu, SEO optimalizácia

Obsah web stránky treba pravidelne aktualizovať

Z hľadiska SEO optimalizácie, majú vyhľadávače radi, keď sa na web stránkach deje nejaká aktivita. To znamená, že je dôležité pravidelne sa o web stránku starať a aktualizovať obsahovú časť. Pretože aj produkty a služby sa pravidelne aktualizujú, je dobré dať o tom vedieť aj všetkým ostatným.

Tvorba web stránok - responzívne, tvorba eshopu, SEO optimalizácia

Responzívna web stránka je použiteľnejšia

Dôležitým faktorom pri SEO optimalizácií je celková použiteľnosť web stránky a do tohto bodu spadá aj responzivita web stránky. Znamená to, že web stránka sa nám zobrazuje správne na mobilných zariadeniach, tabletoch a tak isto aj na notebookoch a stolných počítačoch. V dnešnej dobe si prezerá web stránky na mobile viac ako 50 zo 100 ľudí – záleží na danom obore, čo je viac ako polovica návštevníkov.

Rýchlosť načítania web stránky

V dnešnej uponáhľanej dobe je dôležité návštevníka zaujať čo najrýchlejšie a presvedčiť ho o tom, že práve vy ste preňho tým správnym rozhodnutím. Preto je dôležitá aj samotná rýchlosť načítania web stránky. V priemere sa návštevník rozhoduje prvých 8 sekúnd, či na web stránke ostane – ak sme ho dokázali presvedčiť, alebo zo stránky odchádza.

Tvorba web stránok - rýchle načítanie, tvorba eshopu, SEO optimalizácia

Nie je web stránka ako web stránka

Pri SEO optimalizácii pre vyhľadávače rozhoduje ešte mnoho iných faktorov. Záleží na správnej hierarchií HTML kódu, zvolených kľúčových slovách, meta popisoch jednotlivých podstránok, meta popisoch použitých obrázkov, ktoré sa na web stránke nachádzajú, šifrovaním pripojením, atď. Aj toto všetko záleží od človeka, ktorý web stránku vytvoril, či všetky tieto body do “výrobného procesu” zahrnul a či teda web stránka funguje správne nie len na oko, ale aj svojou podstatou. Pretože nie je dôležité len to, aby sa nám web stránka páčila, ale aby aj správne fungovala a tým pádom nám prinášala nových návštevníkov, našich zákazníkov a generovala zisk.

Tvorba web stránok - kvalitné spracovanie, tvorba eshopu, SEO optimalizácia
Tvorba web stránok,
tvorba eshopu, SEO optimalizácia